Expedícia      Denník      O nás      Materiál      Partneri      Fakty      Kniha návštev      Média    

Fakty

Mt. Ararat (5165 m)
Najvyššia hora Turecka opradená legendami, leží v blízkosti hranice s Arménskom. Oblasť bola po desaťročia uzavretá z politických dôvodov, kvôli problematickým vzťahom medzi Tureckom a Arménskom. Menej stará „legenda“ ako je legenda o arche, hovorí, že za „socializmu“ tu bolo pozorovacie stanovište nepriateľského vojenského Paktu s výhľadom na územie ZSSR. No, každý si tú archu predstavoval po svojom.


Aj v súčasnej dobe je to oblasť mimoriadne citlivá. Svedčí o tom fakt, že na horu ARARAT potrebujete povolenie tureckých úradov. Jeho vybavenie trvá minimálne dva mesiace. Celý byrokratický aparát, aký si viete, ale radšej neskúšajte predstaviť, sa vyjadruje k tomu, či ste z bezpečnostno-politického hľadiska na tejto hore vítaný. Navyše, k povoleniu si musíte prenajať určitý druh domáceho sprievodcu. Jeho hlavnou úlohou je dohliadnuť na to, aby objektívy vašim fotoaparátov smerovali tam, kde si to ľud tejto krajiny želá, a nesmerovali ta, kde si to neželá. No, dúfajme že naša iskričkovsko-pionierska minulosť kádrové čistky prestojí bez problémov...

Turecko je mimoriadne hornatá krajina, aj keď sa to na prvý pohľad tak nezdá. Väčšinu plochy zaberá Anatólska náhorná plošina s nadmorskou výškou v priemere 1000 metrov. Z tejto tabule vytŕčajú pohoria a samostatne stojace vulkány dosahujúce výšku až 4.000 metrov. Jeden z nich, najvyšší, siaha až do výšky 5165 metrov, je to ARARAT. V Turecku sa pokúsime zlyžovať aj ďalšie kopce nižšej výšky, ale nemenej atraktívneho vzhľadu – MT. ERCIYES a MT.HASAN. A možno aj ďalšie ale nepredbiehajme udalosti...


Mt. Damavand (5671 m)
DAMAVAND nie je dominantný len svojou výškou 5671 metrov, ale aj tvarom. Jeho symetrický kónický tvar je z diaľky viditeľný a dojem , ktorý zanecháva sa dá prirovnať k japonskej Fujiyame. Aj keď sú s Araratom podobní v tvare a vo výške, sú tu zrejmé rozdiely. DAMAVAND nie je tak osamotený. Rozprestiera sa okolo neho 2000 km dlhé more kopcov pohoria Alborz. Navyše, nie je až takou spiacou sopkou. Na svoju výšku nemá ľadovec, každých pár rokov s ním potrasie nejaké to zemetrasenie a pri výstupe vám budú robiť spoločnosť sírové výpary. Je len logické, že takáto hora pritiahla záujem tvorcov povestí. Aj Damavand ich má niekoľko a jedna dokonca pripisuje jeho zrázom miesto odpočinku Noemovej arche. Asi v tom duchu, že prečo by mali mať archu Turci, keď ju môžeme mať my a máme na to aj vhodný objekt, navyše vyšší ako Ararat...


Po zlyžovaní Damavandu naše kroky poputujú práve na kopce, kopčúre, svahy a štíty pohoria Alborz, kde vraj býva prašaník ako víno. Pardón, ako čaj. V Iránskej islamskej republike sa totiž alkohol nekonzumuje...


Mt. Aragats (4090 m)
Táto najvyššia hora Arménska a zároveň spiaci stratovulkán sa nachádza neďaleko hraníc s Iránom a láka nás spraviť skialpinistický traverz jej početných vrcholov. Za pokus iste bude stáť aj zlyžovanie jeho 350m hlbokého krátera. Bolo tu pramálo ľudí a tak sme podpísali exkluzívny mediálny kontrakt s rádiom Jerevan a rádiom_FM, ktoré budú o našich tamojších počinoch informovať bežného smrteľníka doma aj v Arménsku...


Podľa legiend Grigor Lusavorich (Gregory the Illuminator) vyliezol na vrchol Aragatsu kde sa modlil. Osvietila ho pritom žiara z neba. Podľa legiend sa dá toto svetlo na vrchole stále vidieť. Ale vidia ho iba vyvolení. Pojdeme sa preto presvedčiť, či to náhodou niesme aj my…


Turecko
Krajina na rozhraní kontinentov Európy a Ázie, kde sa stretávajú rôzne kultúry a rôzne náboženstvá, hneď pri prvej návšteve vás ovanie dych orientu a pocítite prítomnosť hlbokej histórie. Územím dnešného Turecka, vďaka svojej polohe, prešlo nespočetné množstvo armád a bolo centrom viacerých ríši. Či už väčších, ako Chetitská, Byzantská a Osmanská, alebo menších, ale nemenej zvučných mien, ako Frýgia, Lýdia, Termessos, ríša Urartu pri jazere Van, či Seldžucká ríša. Málokto si uvedomí, že známe mestá z gréckej histórie a mytológie ležia práve na území dnešného Turecka – Trója, Pergamon, Efes, Milet, Halicarnass, Olympos, Chiméra, či Afrodisias.

Väčšina návštevníkov tradične smeruje do prímorských letovísk a do Istanbulu. Tu aj končia vedomosti väčšiny z vás o tejto obrovskej a rozmanitej krajine. Niet sa čo čudovať, keďže 7000 kilometrov tureckého pobrežia je silným oslepujúcim magnetom a tiež veľkým prispievateľom do tureckého štátneho rozpočtu v kapitole turizmus.


Čím ďalej na východ Turecka sa však pohybujete, tým hornatejšie krajina sa vám otvára. Samotné Turecko je z väčšej časti náhorná plošina vo výške v priemere 1000 m. n. m. a aj tá je posiata množstvom pohorí a samostatne sa týčiacich vulkánov. Najznámejšie sú pohorie Kackar pri Čiernom mori z najvyšším vrchom 3932 m, pohorie Aladaglar (3756m), Bolkar (3524m), Ercan (3462m). Pobrežie stredomoria lemuje pohorie Taurus s množstvom vrcholov siahajúcich k hranici 3000 metrov. Mimoriadne zaujímavé je pohorie Cilo prezývané kvôli tvaru a výške kopcov aj turecké Alpy. Nachádza sa však v citlivej oblasti Hakkari pri hraniciach s Iránom a Irakom. Táto oblasť je žiaľ už dlhšiu dobu so známych politických dôvodov pre turistov a horolezcov prakticky hermeticky uzavretá.

Najvyšším vrchom Turecka je samostatne stojaci vulkán menom Ararat (5165m). Asi neexistuje „správny“ kresťan, ktorý by nepoznal jeho biblické konotácie. Okrem neho však Anatólska plošina skrýva ďalšie skvosty vulkanického pôvodu – Erciyes (3917m), Hasan (3268m) a Suphan (4058m), ktoré sa rovnako oplatí vidieť.

Hlavným náboženstvom je islam, i keď krajina ako taká sa hlási k sekularizmu a vláda je formovaná z politikov a nie náboženských vodcov. Pojem štátne náboženstva tu neexistuje, islam má však tradične silný vplyv v tureckej spoločnosti. Málokto si zrejme uvedomuje tiež skutočnosť, že do mesta Efes v súčasnom západnom Turecku prišiel sv. Ján spolu s Ježišovou matkou aby to spísal štvrté evanjelium. V blízkosti mesta je aj pochovaný. V starobylom meste Harran na juhovýchode Turecka, ktoré je stále obývané, pobývala zase určitú dobu ďalšia známa postava z náboženských dejín, Abrahám.

Či už vaše motívy návštevy Turecka budú orientované na históriu, kultúrne pamiatky, prímorské letoviská alebo prírodné úkazy, či ste prišli oddychovať alebo spoznávať, či máte dobrodružného ducha alebo sa radíte medzi vyznávačov pohodlia, nebude sklamaní. Treba si ale zvyknúť na orientálny spôsob poskytovania služieb a pre Turecko typický zmysel pre obchod a vyjednávanie.


Irán
Krajina rozlohou väčšou ako Aljaška s počtom obyvateľov skoro 70 mil. V historickým prameňoch je známa do roku 1935 pod menom Perzia, ktorej búrlivé dejiny majú úctyhodnú hĺbku viac ako 5000 rokov. Pri pohľade na mapu regiónu je každému zrejmé dôležité geopolitické umiestnenie Iránu. Jeho strategická poloha, nerastné bohatstvo a prírodné a historické hodnoty ho predurčujú na krajinu prvoradého záujmu tak pre politikov, ekonómov, obchodníkov a mocipánov, ako aj pre cestovateľov, historikov a záujemcov o objavovanie málo poznaného.

Územie krajiny je rozdelené medzi vysoké pohoria, suché náhorné plošiny a púšte. Je to drsná príroda, ktorá však ponúka neopakovateľné scenérie a prekvapenia. Na severe krajiny dominuje pohorie Elburz s najvyšším vrchom Iránu, Damavandom a na západe je to pohorie Zagros dvíhajúce sa z Perzského zálivu. Centrum Iránu pokrýva Iránska náhorná plošina, v centre ktorej je jedno z najhorúcejších miest na svete – Dasht-e Kavir.


Po islamskej revolúcii v 1979, ktorá zvrhla dovtedy vládnuceho šacha a prinútila ho k odchodu do exilu, konzervatívne náboženské kruhy zriadili teokratický systém vlády založený na prakticky bezvýhradnej moci najvyššieho náboženského vodcu. Krajina je spravovaná podľa islamských pravidiel a náboženstvo je silne zakorenené v politike a veciach verejných.

I keď je krajina bohatá na nerastné suroviny, životný štýl miestneho obyvateľstva je jednoduchý. Pohonné hmoty sa pohybujú na úrovni približne 3,- Sk za liter benzínu. Nafta je ešte lacnejšia, ako voda. Za 1 USD môžete obdržať viac ako 50 litrov tejto tekutiny. V Európe obľúbené šetrivé dízlové agregáty typu TDi, Hdi a iné zamorovače ovzdušia sú v Iráne pre osobné autá zákonom zakázané.

Peržania sú známy svojou pohostinnosťou nie len na stránkach Loanly Planet, ako v prípade niektorých okolitých krajín, ale v skutočnosti tak aj pôsobia. Ženské návštevníčky si budú musieť zvyknúť na miestnu tradíciu dôkladného zahaľovania žien. V prípade nesprávne zvoleného postupu zabalenia, vždy pripravená a všade prítomná mravnostná polícia ochotne poskytne rýchlo kurz správneho odievania.


TREKSPORT - Ži dobrodružstvo, preskúmaj svoje hranice.

Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.

KAYLAND

BUFFRádio FM

Lidé a hory

Snow - časopis pre lyže a snowboard

Jamesák

expedition.skTrekland

BUBO Travel agency

BUBO Travel agencyExpedícia |  Denník |  O nás |  Materiál |  Partneri |  Fakty |  Kniha návštev |  Média


Stránka vznikla v rámci projektu EXPEDITION.SK - zadarmo vytvoríme stránky vašich expedícií.
Návštevnosť: 54312